Bulgáriáról
Hááát......... izé.........!!!!!
Ciki, vagy nem? De a gyengébbek kedvéért ki kell írni:
Balra fent van a MENÜ, ott tudsz tovább lépni erről az oldalról!!!
:-)
-"- ÁLLAMFORMA: köztársaság
FŐVÁROS: Szófia
TERÜLET: 111.002 km²
NÉPESSÉG: 7.262.675 fő
HIVATALOS NYELV: bolgár
PÉNZNEM: bolgár leva
GÉPKOCSIJELZÉS: BG
IDŐZÓNA: Magyar idő + 1 óra
Bulgária a Fekete-tenger partján fekvő állam a Balkánon. Legnagyobb hossza: 520 km, legnagyobb szélessége: 330 km Határok: északon Románia – 609 km, legnagyobb részben a Duna által (470 km), nyugaton Szerbia – 506 km, délen Görögország – 493 km, Törökország – 259 km, keleten Fekete-tenger – 378 km.
Éghajlat
Bulgária északi részén mérsékelt kontinentális éghajlat uralkodik, amelyre a forró, száraz nyár és a hideg, nedves tél jellemző. Bulgária déli részein és a Fekete-tenger környékén a földközi éghajlat van jelen. Az éghajlat az egyes területeken nagyban függ a tengerszint feletti magasságtól is. Az Öreg-fennsík hegysége más hegyvonulatokkal, amelyek elérik a 2 000 méteres magasságot is, azon elemek közé tartoznak, melyek láthatóan hatnak a klímára. A hegyi masszívumok meggátolják a hideg levegővonulatokat, hogy délre jussanak, és gátolják a meleg földközi áramlatokat a déli részről az északra való áramlásban..A tengerkörnyéki levegő átlagos hőmérséklete Bulgáriában körülbelül 24°C. A magasabb tengerszinttel rendelkező területeken (Rodopi és a Pirin hegység) hegyi klíma uralkodik, tipikusan alacsonyabb hőmérséklettel és nagy mértékű csapadékkal, beleszámítva a havat is. A csapadék mennyiségét tekintve a leggazdagabb évszak Bulgáriában a tavasz. A Fekete-tenger vizének hőmérséklete nyáron eléri a 28°C - ot is. A tengervíz Bulgária partjainál nagyon könnyen felmelegszik és csak lassan hűl ki, ami a vízisportok szerelmesei körében nagyra értékelt. Bulgária meglátogatására a legalkalmasabb időszak a nyári hónapok, júniustól agusztusig. Ezekben a hónapokban a legmagasabb a napsütéses órák száma és a nappali hőmérséklet.
Sozopol
Leírás A város görög neve Apollonia Pontica, ahol a híres antik filozófus, Anaximandros vendégeskedett. Eredetileg csak görögök lakták, mai napig él itt görög kisebbség. Erről tanúskodik az épületek karaktere is, amelyek a 19.századból származnak. A házak fával vannak díszítve, legfelső szintjükig pedig szőlőfürtök vannak felfuttatva. Az óvárost szűk utcák szelik át. A város érdekes építményei közé tartoznak a számunkra meglepően egyszerű és szerény díszítésű templomok. Amennyiben egy nyugodt estére vágyunk, elsétálhatunk a helyi parkba, amelyet szökőkutak, fügefák és ciprusok díszítenek. Itt szuveníreket is vásárolhatunk, de olyan amfiteátert is láthatunk , amely eredetileg könyvtárnak készült, jelenleg azonban kulturális programok és kiállítások színhelyéül szolgál. A turistaközpont igen kiépült, szórakozási lehetőségek hosszú sorát kínálja. A legnagyobb strand az óváros tőszomszédságában található, így egyedülálló atmoszférával rendelkezik. A közeli park és az ódon épületek kombinációja, háttérben a türkizkék tengerrel, már már exotikus látványt nyújt.
Primorsko
Leírás A hely remek lehetőséget nyújt egy gondtalan nyaralás eltöltéséhez. A központi parkban kulturális programok sokasága kerül megrendezésre, ezen kívül az aquaparkba is ellátogathatunk. A szállodák a tengerpart közvetlen közelében fekszenek, innen kilátás nyílik a környező mezőkre is, amelyeken a lovak szabadon vágtáznak. A természetbarátok örömére két természetvédelmi rezervátum is található a közelben. A Perla természetvédelmi rezervátumban homokdűnéket és exotikus növényzetet láthatunk, nem messze innen található a Ropotamo folyó. A folyótorkolat szintén a rezervátum részét képezi, a sűrű növényzet természetes kerítést alkot a folyó mentén. Egész napos kirándulást tervezhetünk Kiten városába, ahol csodaszép és tiszta strandokat találunk.
Kiten
Leírás Kisebb tengermelleti város kb. 60 km délre Burgasztól.Kiváló éghajlattal és gyönyörű természettel rendelkezik, köszönhetően a tenger és az erdő különös kapcsolatának. Régen halásztelepülés volt, manapság keresett nyaralóhely. Kiterjedt homokos strandja van, amelyet sziklasziretek váltanak fel. A Kiteni öbölből van az egyik legszebb kilátás a Fekete tengerre. A parton rengeteg vízisport kipróbálható és különlegesség látható. A kikötőben található jacht-club és búvár iskola. A nyaralóhely elsőorban a jachting és a horgászat szerelmeseinek ajánlott. A halászok paradicsoma mögött Karakaračnál megnézhető hogyan torkollanak a folyók a tengerbe. A városkában rengeteg kávéház, étterem, bár és üzlet taláható. A út a Burgaszi reptérről valamivel több mint egy órát tart.
Neszebar
Leírás Nesebar igazi turistacsalogató, főként az építészeti műemlékek kedvelőinek számára, hiszen sok, antik időkből származó építmény látható itt. Az óváros az UNESCO Világörökség részét képezi. A városrészt várfal veszi körül, itt járva rögtön lenyűgöz az ókori görög templom és a faházakkal szegélyezett kacskaringós utcák. A hely máig megőrizte jellegzetességét. A piacok az óváros falain kívül találhatóak, amelyek jellegzetes atmoszférája és tarkasága meglepő. Itt bármit beszerezhetünk, legyen szó kézimunkáról, vagy helyi specialitásokról, amelyet egyenesen az utcán főznek. A város előnyére szolgál a kiépített közlekedési hálózat, a környező városokba hajóval, vagy tömegközlekedéssel juthatunk el.
Aranyhomok
Leírás Aranyló homok és a spenótzöld erdő-ez a látkép fogad a 4 km hosszú partszakaszon. A hely sok európai turista kedvence, főként a finom homok és a környéket övező természetvédelmi rezervátum miatt. A hely nagyon hasonlít az Arany parthoz. A szállodák architektonikai elhelyezkedése érdekes, parkok és egy erdősáv között elszórtan helyezkednek el. A partmenti sétányt kávézók, éttermek és üzletek tarkítják. A partmenti homoksáv mögött húzódik a Hanučské lesy vadvédelmi rezervátum. A parkon jelzett turistaösvény vezet keresztül. A bükkfák és a különféle ritka növények ágaira borostyán fut fel, árnyas és kellemes környezetet teremtve ezzel a sétához. A piros jelzést követve eljutunk a Hét Szent Kútjának nevezett vízforráshoz. Mintegy kétórás séta után eljuthatunk az Aladžá kolostorhoz, amelynek egy részét sziklába vájt nyílások képezik, ezek régen lakottak voltak. Az egész kolostor a múzeum területén található és annak részét képezi. A kiállítás a kolostor életét mutatja be, de a környéken barlangok, katakombák és sziklák között feltörő gyógyforrás is található.
Napospart
Leírás Magyarul Napospart, angolul Sunny Beach és németül Sonnenstrand. Ez a terület Bulgária legmodernebb és legnagyobb nyaraló, üdülő és szállodavárosa. A Napospart strandjáról déli irányban elég jól kivehetően láthatjuk Neszebar műemlék félszigetét. Mikor a Napospartot 1959-ben elkezdték építeni, már akkor is egy nagy kaliberű üdülőkomplexumnak tervezték. Aki még az 1980-as években járt itt az is emlékezhet a sok-sok egymás mellé települt szállodára, és vendéglátóegységre. A rendszerváltás után hirtelen megcsappantak a nagyszámú idelátogató főként szocialista országok turistái. Hiszen abban az időben, aki tengerparti nyaralásra vágyott annak nem nagyon maradt egyéb lehetőség a kommunista blokkban, mint Bulgária és a bolgár tengerpart. Rendszerváltás után megnyíltak a határok és mehettünk az Adriára, Földközi Tengerre vagy tengeren túlra. Tehát a 90-es évek elején egy kis pausza volt a Bolgár tengerparton. Viszont 2000 után a bolgárok és más főként nyugati ingatlan befektetők megérezték, hogy érdemes ide pénzt tenni és a régi lerobbant szállodákat gyönyörűen felújítani valamint újakat építeni. Ha most jövünk a bolgár tengerpartra azon belül is Napospart üdülőtelepére, akkor folyamatos szállodaépítést láthatunk, fejlődik szépül a környék. Miért kaptak ismét rá a magyarok és sok más nemzet fiai ismét Bulgáriára, mint a nyaralás, üdülés egy lehetséges célpontjára? Egyszerű, ha összehasonlítjuk az árakat - melyek egyre inkább emelkednek-, még mindig sokkal olcsóbb itt nyaralni, mint Görögországban, vagy az Adrián, esetleg Spanyolországban, nem is beszélve a Francia Riviéráról. Van más előnye is a Napospart és más bulgár strandok látogatásának. A Fekete Tenger vize sokkal kevésbé sós, mint pl. az Adria vize, valamint a strandok homokosak és nem kavicsosak. Ami még fontos lehet, hogy nem igazán találkozunk a vízben sünnel és egyéb veszélyes tengeri állattal. A Napospart strandjain nem mélyül a tenger nagyon hamar, ez főként a gyerekek számára lehet előnyös. Amit jó, ha tudunk a Napospart vagy az Aranyhomok strandjairól, hogy nem ingyenesek! A part tele van napernyőkkel egy ilyen napernyő alá tudunk behúzódni, amiért el is kérik a napi 8-10 vagy több levát. Ha nem akarunk fizetni, akkor vagy nem viszünk ki semmit a tengerpartra magunkkal, hanem csak bemegyünk a vízbe, vagy a napernyőkön túl tesszük le a holminkat. Ha viszont egész nap kinn szeretnénk lenni, akkor igencsak jól jön a napernyő adta árnyék. Hacsak nem olyan barna a bőrünk, hogy egész nap kinn tudunk lenni a napon és a vízben. Érdekes, hogy a napernyő alatt is barnulni lehet valamint egészen kellemes hűsnek tűnik a levegő, nem úgy mint kinn a tűző napon, ahol hamar felforrósodunk.
Helyi konyha
A bolgár konyhát az egyik legegészségesebb konyhának tartják Európában. E mögött nemcsak a felhasznált alapanyagok, hanem az elkészítési módjuk is áll. Az ételek könnyedek, kímélve vannak elkészítve napraforgóolajon. A bolgár nemzeti ételek nagymennyiségű zöldséget és főzött vagy grillezett húst, főleg halat és csirkét tartalmaznak. Majdnem minden egyes ételükhöz hozzá adják a hagyományos bulgár fűszert, a csubricá-t (nálunk úgy ismert, mint borsfű). A bolgárokra érvényes a tej és tejfélék gyakori fogyasztása, főleg a joghurtot és a sajtokat kedvelik. Kevesen tudják, hogy a joghurt éppen Bulgária területén volt felfedezve, amire a helyi emberek nagyon is büszkék. Az igazi bolgár joghurt nagyon sűrű, és különleges szaftos íze van. Bolgár nemzeti étel a bob csorba - bableves, amelynek íze változó a konkrét terület ízszokásai alapján. A hagyományos bolgár ételek közé tartozik a kebabcse (erősen fűszerezett, roston megsütött roládok darált húsból), tarator (hideg leves savanyútejből, uborkából, fokhagymából, dióból, kaporból és olivaolajból), kavarma kebap (borsfűvel fűszerezett disznóhús zöldséggel és csípős paprikával), muszaka (sütőben megsütött étel húsból, zöldségből, kaskavala sajtból, burgonyából, káposztából és más alapanyagokból), gjuvecs (gazdag zöldségtál, néha hússal is, borral tálalva), banicska (levelestésztából készült kalács juhsajttal töltve) és a balkava (édes bolgár sütemény). Bulgáriából ered a szintén híres sopszka saláta, amely a Sopok találmánya - a konzervativizmusukról elhíresült lakosok Szófia és Dupnice környékéről. A kitűnő bolgár konyhát kiegészíti a borok széles választéka, amelyek (speciálisan a vörösek) az egyik legjobb ízűeknek vannak titulálva az összeurópai skálán. Tipikus vörösborok a Gamza és a Mavrut, legjobb fehérek a Dimiat és a Pamid. Egyre nagyobb közkedveltségnek örvend a bolgár sör, amelynek csapolt változatát is megkóstolhatjuk a jobb éttermekben. A legismertebb a Stara Zagora, exportsör, amelyet a legízletesebbnek tartanak. Tipikus szeszes italok a rakia (borpálinka), mastika (ánizspálinka), mentolos pálinka, roza és a vodka. Alkoholmentes italokból a világon ismert márkákból a Cola, Fanta vagy a Sprite kapható. Gyakrabban isznak Bulgáriában erős presszót kicsi csészékben, mint törökkávét. Teákból legismertebbek a gyógynövényteák, mint például a kamilla, kakukkfű, vagy a boróka leveleiből készült tea. Nem ajánlott fogyasztani nem hőkezelt ételeket, melyek vizet tartalmaznak (pl. gépi ital, fagylalt). A vízvezetékből származó eredetileg iható, de az eltérő bakteriális összetevője emésztési problémákat okozhat. -"-